Obraz "Martwa natura z imbirowym słojem" został namalowany przez Williama Harnetta w 1876 roku. Obecnie dzieło znajduje się w Muzeum Sztuki Amerykańskiej w Chattanooga i reprezentuje malarstwo realistyczne.
Przedstawia ono owoce i przedmioty codziennego użytku. Pośrodku, na pierwszym planie, widać zawarty w tytule, imbirowy słój, biały, lekko muśnięty niebieską farbą i opleciony wikliną. Tuż obok znajdują się owoce: dojrzałe jabłka, intensywnie żółta cytryna, słoneczna pomarańcza, egzotyczny ananas i kokos oraz zielone niczym trawa skropiona poranną rosą winogrona. W skład tej kompozycji wchodzą również książka w grubej, brązowej oprawie z lekko pożółkłym papierem i srebrny nóż z kremowo - żółtą rączką. W głębi, na drugim planie, widnieją: smukły, czarny wazon, ozdobiony złoto - czarnym wzorem oraz tkanina spływająca jak czerwone wino z lewej krawędzi płótna. Całość ułożona jest na płycie z ciemnego marmuru. Doskonale dobrane tło w przechodzących w ombre odcieniach brązu pasuje zarówno do martwej natury, jak i do blatu z mahoniowego drewna. Wyraziste barwy głównych elementów obrazu wśród stonowanych kolorów tła nadają mu niezwykle dostojny nastrój. Zawarte w dziele symbole to: książka, oznaczająca mądrość, cytrusy - zdrowie, purpura materiału - wielkość, jabłka - początek.
Moim zdaniem "Martwa natura z imbirowym słojem" jest wspaniała pod każdym względem i dopracowana w każdym, nawet najmniejszym detalu. Dzięki temu sprawia wrażenie prawdziwej - nie namalowanej. Dlatego też uważam, że nie sposób nie docenić tak wielkiego talentu artysty, który stworzył wyśmienite dzieło sztuki.
Agnieszka Rybak